teisipäev, 19. september 2017

Läbi mille sa ennast väärtustad?

Oled sa kunagi mõelnud, läbi mille sa ennast väärtustad?
Mina näiteks ei olnud. Sain sellest alles suhteliselt hiljuti teadlikuks tänu Stephen Covey raamatule "Väga efektiivse inimese 7 harjumust", mida soovitan soojalt kõigil lugeda.

Läbi mille sa ennast hetkel väärtustad?
On see teiste inimeste tunnustus ja heakskiit/hukkamõist?
Teiste inimeste poolt aktsepteerimine ja omaksvõtt/eemaletõrjumine?
Võib see olla tähtsusetunne?
Ühiskondlik positsioon?
Mõju teiste inimeste üle?
Väline kuvand?
Õnnestumine/ebaõnnestumine?
Läbi selle, kas midagi on õigesti/valesti?
Raha?
Kallite asjade?
Suhete?
Emotsionaalse sideme?
Turvatunde?
Tähelepanu?
Ühtekuuluvustunde?
Kas sa väärtustad ennast äkki läbi selle, kuidas sul läheb võrreldes teiste inimestega?

Mis näitab hetkel sinu väärtust?
Ehk sa tunned ennast hästi, kui sul need asjad on olemas ja kui ei ole, siis halvasti.
Probleem seisneb aga selles, et kui meie väärtusetunne sõltub mingitest välistest asjaoludest, siis on enesetunne kogu aeg sõltuv millestki, mida me sageli ise mõjutada ei saa ja meeleolu ning enesekindlus on pidevalt kõikuv ning kellegi teise lükata-tõmmata.
Selle küsimuse mõte ongi üldse teadvustada, millele sa hetkel enda väärtuse omistad ning hakata märkama, kas see väärtusetunne tuleb sinu enda seest või sõltub see mingitest välistest asjaoludest, mida ise väga kontrollidagi ei saa.

Kui aga siduda enda väärtusetunne millegagi, mis on meie enda kontrolli all ja mis tuleb meie enda seest, saame enda meeleolu ja seisundit ise juhtida ning meie enesekindlus sõltub meist endast.
Kuidas aga siduda enda väärtusetunne millegi sellisega, mis tuleb meie enda seest?
Mina lähenesin probleemile selliselt, et esitasin endale küsimuse: "Mis võiks olla selline asi, läbi mille ma saaksin ennast väärtustada, mis tuleb minu enda seest ja mis ei ole sõltuv kellestki teisest?". Nimelt, kui esitada enda ajule küsimus, hakkab ta koheselt vastuseid otsima. Kui tahad saada elus paremaid tulemusi, ongi nipp selles, et esitada endale paremaid küsimusi - siis tulevad ka paremad vastused. Aju ülesanne ongi leida probleemidele lahendusi.

Millised võiksid siis olla sellised asjad, läbi mille ennast väärtustada ja mis on meie enda kontrolli all? Vastused on kindlasti igaühe jaoks individuaalsed, aga võin tuua mõned näited, mis ma ise vastuseks sain, et saada aimu, mis need asjad võiksid üldse olla. Näiteks:
  1. Areng - vaatan, kust ma olen tulnud ning kuhu välja jõudnud.
  2. Enda mineviku saavutused, mille olen juba ära teinud
  3. Enda õilsad väärtused ja tõekspidamised
  4. Läbi panustamise ja teiste aitamise ning väärtuse loomise
  5. Läbi enda eriliste annete ja tugevuste
  6. Läbi enda sügavate taipamiste...
  7. Läbi enda teadlikkuse
  8. Läbi selle, et võtan ise enda elu parandamiseks midagi ette
Põhiline ongi leida enda seest see miski, et tunda end väärtuslikuna. Siis tuleb enesekindlus enda seest ja ei pea sõltuma kellestki teisest. 
Ise panin tähele, et minus tekitab tohutult hea tunde, kui olen kontaktis enda tõelise olemusega ja panen enda väärtuse sõltuma sellest, mis on minu tõeline olemus.
Mõtle, kuidas see su elukvaliteeti ja tulemusi mõjutab, kui su enesehinnang ja enesekindlus on sinu enda kontrolli all ning sul on põhimõtteliselt piiramatud ressursid, et seda kasvatada...


---------------------------------------------------------------------------------

P.S. Kui tahad hakata Mintoses investeerima, oleksin väga tänulik, kui kasutad liitumisel seda linki - siis saame mõlemad oma tootlusele 1% veel lisaks.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar