Otsing sellest blogist

reede, 22. märts 2019

Väärtused (Date With Destiny õppetunnid)

 Osalesin 2018. aasta detsembris Anthony Robbinsi koolitusel Date With Destiny, mida peetakse üheks tema kõige väärtuslikumaks ja paremaks koolituseks. Jagan tasapisi sellelt koolituselt saadud õppetunde.
 
 Üheks oluliseks teemaks, mida me seal käsitlesime, oli väärtused. Väärtused on sellised emotsionaalsed seisundid, mida on sinu jaoks elus kas kõige olulisem kogeda või mida sa soovid iga hinna eest vältida. N: rõõm, õnnetunne, armastus, tänulikkus, vabadus, seiklus, turvatunne jne. või siis depressioon, kurbus, viha, süütunne, häbi jne.
 
 See teema on oluline seetõttu, et väärtused juhivad meie käitumist, seda, milliseid hinnanguid me anname ning kuidas me näeme iseennast ja ümbritsevat maailma.
 Väärtused on selline nähtamatu jõud, mis määrab ära selle suuna, kuhu sa elus liigud. Väärtused kontrollivad kõiki sinu otsuseid. Sul on praegusel hetkel selline elu, sest sinu väärtused on sind sellesse kohta toonud.
 Väärtused on nagu magnet - need tõmbavad sind selliste kogemuste poole, mida sa oma elus tunda sooviksid.

 Meie kaks kõige suuremat motivaatorit elus on valu ja nauding. Me kõik soovime rohkem kogeda selliseid emotsioone, mis panevad meid hästi tundma ning üritame iga hinna eest vältida emotsioone, mis tekitavad meis kannatuse tunnet. Need väärtused juhivad meid täiesti alateadlikult ning me ise ei pane seda üldse tähelegi. Küsimus on aga, kas sa tahad, et miski juhiks sind täiesti automaatselt ja et sul ei oleks enda elu ja tulemuste üle absoluutselt mitte mingisugust kontrolli või sooviksid sa ise ka oma tulemusi kasvõi natukenegi mõjutada?
 
 Selleks, et ise enda tulemusi mõjutada, on vaja teada saada, mis meid praegusel hetkel üldse juhib. Kui see teadlikkus on saavutatud, siis saab seejärel valida endale ise sellised väärtused, mis aitavad ja toetavad meid soovitud sihtkohta jõudmisel.
 Tõmbavad väärtused on sellised, mille poole meid tõmbab täiesti iseenesest. Kui me valime endale sellised väärtused, mis tõmbavad meid ise automaatselt enda eesmärkide poole, siis on palju lihtsam neid eesmärke saavutada ja me ei pea nii palju punnitama ja ennast tagant piitsutama. Sellisel juhul on meil automaatne motivatsioon ja me ei pea järjepidevuse saavutamiseks niivõrd palju tahtejõudu kasutama.
 Kui aga väärtused ei ole eesmärkidega kooskõlas, siis hakkavad need väärtused sinu eesmärkidele vastu töötama. Sa võid sellisel juhul oma eesmärkide saavutamiseks kasutada meeletult tahtejõudu ja ennast tagant sundida, aga alateadlikult teed ikkagi selliseid tegevusi, mis su pingutused ära nullivad.
 Näiteks kui sa soovid häid suhteid, aga sinu kõige olulisemaks väärtuseks on olla iga hinna eest teistest tähtsam (tähtsusetunne), siis on häid suhteid väga raske saavutada.
 Kui sa muudad ära oma väärtused, siis sellega koos muudad automaatselt ära ka otsused, mida sa igapäevaselt teed ning millisesse sihtkohta sa jõuad.

 
Väärtused, mille poole liigun (tõmbavad väärtused)

 Selleks, et tuvastada, millised väärtused mind praegu üldse juhivad, on hea endalt küsida:
"Milliseid emotsioone on minu jaoks kõige olulisem kogeda?" (N:Edukogemus, turvatunne, armastus, seiklus, lõbu, tänulikkus, mängulisus, turvalisus, tervis, rõõm, kirg, uudishimu, vabadus jne.)
"Mida on veel minu jaoks oluline kogeda?"

 Küsi seda küsimust, kuni saad kokku nimekirja kuskil kümnest väärtusest, mida on sinu jaoks oluline kogeda.

 Seejärel on oluline panna need väärtused ka tähtsuse järjekorda, sest sellest järjekorrast sõltub väga palju, milline elu selle tagajärjel välja kujuneb.
 Selleks, et järjekord paika panna, küsi endalt: "Kas minu jaoks on olulisem tunda ….. või ……?"

 Võrdle kõigepealt nimekirjas esimesena olevat väärtust ükshaaval kõigi teiste väärtustega. Tähista iga väärtus, mis valikus peale jääb, tärniga.
 Seejärel võta nimekirjast ette järgmine väärtus, võrdle see teiste väärtustega läbi jne, kuni kõik väärtused on läbi käidud.

 Reasta väärtused hiljem selle järgi, mis on kõige rohkem tärne kogunud.

Seejärel tuvasta, millised reeglid sul enda väärtuste kohta on küsides endalt:
"Mis peab juhtuma selleks, et saaksin kogeda…?" (Edu, armastust, seiklust, lõbu, tänulikkust, mängulisust, turvalisust, tervist, rõõmu, kirge, uudishimu, vabadust jne.)

 Tihti on need reeglid meeletult karmid ja see teeb peaaegu võimatuks nende emotsioonide kogemise, mida sa igapäevaselt tunda sooviksid.

 Kirjutasin reeglite kohta ka täiesti eraldi postituse, mida saab lugeda siit:
Reeglid


Väärtused, millest liigun eemale

 Selleks, et tuvastada neid väärtusi, millest sa eemale soovid hoida, küsi endalt: "Milliseid emotsioone on minu jaoks kõige olulisem vältida?" (N: Läbikukkumine, viha, muretsemine, frustratsioon, igavus, paigalseis, üksildus, ärevus, konflikt, süütunne, häbi, depressioon jne.)

 
 Tekita nendest väärtustest samamoodi endale nimekiri.
 
 Seejärel reasta need väärtused tähtsuse järjekorras küsides endalt:
"Kas minu jaoks on olulisem vältida ….. või ……?"

 
Millised on selliste väärtuste reeglid?
Mis peaks juhtuma selleks, et ma tunneksin…? (Läbikukkumist, viha, muretsemist, frustratsiooni, igavust, paigalseisu, üksildust, ärevust, konflikti, süütunnet, häbi, depressiooni jne.)
 Sageli on neid reegleid ülilihtne täita, mis teeb ka selliste emotsioonide kogemise väga lihtsaks, mida me tegelikult vältida sooviksime.

 
 See ongi enamus inimeste juures läbivaks jooneks, et emotsioonide puhul, mida me tegelikult vältida sooviksime, on meil reeglid nende kogemiseks ülilihtsad, mis teeb lihtsaks ka neid emotsioone igapäevaselt kogeda ning emotsioonid, mida me väga tunda sooviksime - nende kogemise reeglid on tehtud meeletult karmiks, mis ei lase meil enda soovitud emotsioone kogeda.

Uute väärtuste loomine

Väärtused, mille poole ma liigun

 
 Selleks, et luua endale uued väärtused, mis toetaksid sind sinu eesmärkide poole liikumisel, on vaja:
1. Jõuda selgusele, milliseks inimeseks sa tahad oma elu jooksul saada. Mida sa enda ellu soovid?
2. Millised peaksid sinu väärtused olema, et need aitaksid sul soovitud elu luua?
3. Millised väärtused oleks vaja kõrvaldada?
4. Millised väärtused oleks hea nimekirja lisada?
5. Millises järjekorras peaksid need väärtused olema, et oma soovitud elu luua?
6. Tee kindlaks, et väärtused ei oleks omavahel konfliktis!

Uute tõmbavate väärtuste reeglid:

1. Muuda lihtsaks neid väärtuseid kogeda.
2. Loo õnnestumiseks hästi palju erinevaid võimalusi. Selleks sea endale hästi palju lihtsasti täidetavaid tingimusi: "Iga kord, kui ma teen… või .... või .... või .... või ... ."
3. Pane need väärtused sõltuma sellest, mida sa ise saad mõjutada ning veendu, et neid reegleid oleks lihtne täita.

Väärtused, millest liigun eemale

 Tee endale selgeks, millistest väärtustest peaksid iga hinna eest eemale hoidma, et oma unelmate elu kogeda.

 Muuda neid väärtuseid raskeks kogeda (ma pean tegema midagi järjepidevalt, et seda kogeda).
N: Ainult siis, kui ma järjepidevalt vihastan.

Reeglid selle kogemiseks.

 Tee reeglid selliste väärtuste kogemiseks hästi raskeks, mida sa iga hinna eest vältida soovid.

N: Ma kogen seda ainult siis, kui ma valin olla vihane ja ärritunud iga päev ja kogu aeg, ma ei tee mitte midagi selleks, et enda enesetunnet parandada ja ma ei mõista mitte kunagi, et vihastamine kahjustab ainult mind ennast ning vihastumine sõltub otseselt sellest, millele ma valin keskenduda ning millise tähenduse ma otsustan olukordadele anda.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar